Již tento pátek se otevřou mnohé kostely v rámci "Noci kostelů". Letos se Noc kostelů usksuteční také v naší farnosti - ve farním kostele sv. Mikuláše ve Vlkovicích. 

 


Své brány 12. 6. v ostravsko-opavské diecézi otevře 83 církevních objektů. „V souvislosti s koronavirem máme sice méně přihlášených kostelů asi o třicet, ale o to více naprosto nových objektů, kterých je nejvíc za celou dobu trvání akce – celkem sedmnáct,“ upřesňuje koordinátorka Noci kostelů Magdaléna Kocychová.
Letošní přípravy Noci kostelů nebyly podle ní rozhodně nudné ani stereotypní, protože bylo nutné reagovat na spoustu změn a podnětů. Co zůstalo konstantou, je kreativita jednotlivých organizátorů. Například v Sudicích zahájí Noc kostelů v 18.00 mší svatou a následným oslavným zpěvem Panny Marie východního ritu – Akatist Bohorodičky Panny Marie. Raritou je také vystoupení teprve osmiletého varhaníka Štěpána Ponči, který svojí hrou rozezní chrám sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. V Ostravě-Radvanicích zase budou vyprávět evropští dobrovolníci, jak vidí Ostravu po 10 měsících náročného pobytu včetně karantény. Na mnoha místech připravili farnosti a sbory také zajímavý program pro děti jako třeba v evangelickém sboru Na Rozvoji v Českém Těšíně, kde budou lítat drony a vrtulníky a zájemci si mohou vyzkoušet rychlá autíčka na dálkové ovládání. Organizátoři ví, že je důležité také kromě zajímavého programu nabídnout možnost duchovních rozhovorů, prostor na ztišení se nebo zapálení svíčky za někoho blízkého.
Již tři roky zůstávají v ostravsko-opavské diecézi také konstantou celobarevné Poutnické novinky. Kromě map, ve kterých jsou zanesené otevřené objekty, přináší také tipy na program, který jednotlivý organizátoři nabízí a další zajímavé články. Třetí číslo otvírá biskup Martin David svým zamyšlením nad mottem akce a čtenář v něm najde také laskavý rozhovor s písničkářem Pavlem Helanem, silný příběh manželů, kteří ‚ za sebou nezabouchli dveře‘ a svědectví ‚Jak mě Bůh učil zacházet s časem‘ a nechybí v něm ani stránka pro nejmenší a osmisměrka o ceny. Poutnické novinky jsou distribuovány do různých institucí od kulturních zařízení, infocenter až po úřady obcí ještě před Nocí kostelů.  
„Letos se připravujeme také na užší spolupráci s televizí Noe, která bude ten večer informovat z některých míst živě a také na nově zavedené online streamování pátečního večera. Některá překvapení jsme si museli schovat na příští rok,“ uzavírá Magdaléna Kocychová.